Ťažko na dnešnom akciovom trhu nájsť podhodnotené alebo lacné akcie. Podľa rôznych metrík sa aktuálne trhy nachádzajú v podobnej situácií ako v rokoch 2000 a 2008, kedy došlo k prasknutia dotcom bubliny, resp. ku hospodárskej kríze a veľkému krachu burzy.

Dnes sa mnoho hodnotových akcií ako sú Pepsi, Coca-Cola, Johnson & Johnson,… obchoduje za 25 a viac násobok ročného zisku (P/E) čo sú hodnoty, za ktoré by sa za normálnych okolností mali obchodovať rastové akcie. Niektoré rastové akcie sa zas obchodujú za také násobky, že očakávania investorov nemusia splniť doslova nikdy. Práve na také sa pozrieme v tomto článku 3 nadhodnotené akcie, ktorým je lepšie sa vyhnúť.

Tesla

Asi nikoho neprekvapí, že v tomto rebríčku si našla miesto spoločnosť vizionára E. Muska. Netvrdíme, že Tesla nie je jeden obrovský podnikateľský úspech a na ďalšie dekády sa stane jedným z kľúčových hráčov v oblasti elektromobility, avšak cena, za ktorú sa obchodujú jej akcie nám prídu úplne uletené.

Automobilka dokázala medzi rokmi 2017 a 2020 tržby takmer strojnásobiť, keď stúpli z 11,76 miliardy dolárov na 31,54 miliardy dolárov a v poslednom roku vygenerovala taktiež zisk vo výške 721 miliónov dolárov. Už v ďalšom roku Tesla očakáva výnosy na úrovni 49 miliárd a v roku 2022 na úrovni 66,5 miliardy dolárov a zisk by mal stúpnuť 6 násobne.

Tento rast je však viac ako zarátaný v cene akcií, keďže momentálne sa akcie firmy obchodujú za 668,5 násobok zisku na akciu (P/E) a za 20,7 násobok výnosov na akciu (P/S). Ak Tesla do roku 2022 naplní očakávania a jej akcie by boli na rovnakej cenovej hladine, stále by sa obchodovali za 106 násobok zisku na akciu a 10 násobok výnosov na akciu.

TeslaVolkswagenStellantisFord
Výnosy (mld. $)31,54254,699127,14
Zisky (mld. $)0,729,520,003-1,3
P/E668,59,59108,69*14,57
P/S20,70,50,30,45
Kapitalizácia (mld. $)644152,559,957,6
*Stellantis nezaznamenal v roku 2020 takmer žiaden zisk

Nesúlad v hodnote automobilových spoločností možno vidieť v tabuľke vyššie. Hoci má Tesla spomedzi vybraných firiem najnižšie tržby a za normálnych okolností by mala aj najnižšie zisky, jej trhová kapitalizácia je väčšia ako hodnota zvyšných automobiliek dokopy vynásobená dvomi.

Najviac do očí bijúce je porovnanie predovšetkým s Volskwagenom. Akcie nemeckého koncernu vychádzajú v porovnaní s americkým konkurentom z hľadiska P/E až 70x lacnejšie a z hľadiska P/S 41,4x lacnejšie. Akcionári Tesly môžu oponovať s tým, že Volskwagen nemá pred sebou také potenciálne možnosti rastu.

tesla s
Nadhodnotené akcie – Tesla

S tým súhlasíme, avšak, aby sa iba súčasná cena Tesly mohla odôvodniť ako opodstatnená (povedzme pri pomere P/S = 1 a P/E = 25, čo by bolo stále najviac na trhu), tržby spoločnosti by museli vzrásť takmer 21,5 násobne na 644 miliárd, čo je 2,5x viac ako má Volkswagen a zisk by sa musel zvýšiť takmer 30x na zhruba 30 miliárd dolárov. Pripomíname, že až pri takýchto číslach by sa akcie bez nejakého zvýšenia obchodovali za relatívne rozumné ceny.

A práve tu sme skeptickí, keďže si nevieme predstaviť, že Tesla dokáže dosiahnuť takéto čísla. V Číne rastie Tesle konkurencia na trhu elektromobility v podobe startupov Nio a Xpeng či zabehnutého podniku Li Auto, v Európe bude musieť čeliť koncernu Volkswagen, ale aj ďalším hráčom ako BMW, Daimler a Volvo, a v USA má veľké plány Ford, General Motors a mladé startupy Rivian, Lucid Motors či Nikola.

Square

Medzi nadhodnotené akcie možno s určitosťou zaradiť taktiež Square. Ide podobne ako v prípade Tesly o výbornú spoločnosť, avšak je prirodzené, že prípady nadhodnotenia a prehnaných očakávaní sa budú objavovať pri výnimočných firmách a nie pri tých tuctových.

Akcie Square sme zaradili vo februári taktiež zaradili do nášho článku 3 technologické akcie, ktoré menia svet. Firma, ktorú založil Jack Dorsey, zakladateľ Twitteru si získala pozornosť Wall Street vďaka sérii inovatívnych riešení a dnes predstavuje jedného z hlavných konkurentov služby PayPal.

Finančný ekosystém spoločnosti umožňuje obchodníkom prijímať digitálne platby či už vo forme platobných kariet, mobilov alebo na webe. Populárnymi produktmi sú taktiež napájacia čítačka na smartfóny a aplikácia CashApp, ktorá konkuruje platforme PayPal, pričom zákazníkom umožňuje posielať, príjmať a zamieňať peniaze, resp. aj nakupovať Bitcoiny.

Square Vyvoj trzieb web
Vývoj tržieb v miliardách dolárov

Akcie Square sa aktuálne zdajú byť mimoriadne drahé, keďže sa obchodujú za 340 násobok zisku na akciu (P/E) a 9,34 násobok výnosov na akciu (P/S). Zatiaľ čo ukazovateľ P/S nevyzerá zvlášť hrozivo, 340 násobok zisku na akciu sa javí horšie. Pri použití rovnakej analógie ako v prípade Tesly, Square by musel minuloročné zisky aspoň znásobiť aspoň 15x, aby sa obchodovali za normálnejší násobok P/E (34,4).

Práve tu prichádza bod úrazu, ktorý si uvedomuje málo investorov pri letmom pohľade na akcie Square. Ide o zloženie príjmov spoločnosti. Firma si už od svojho založenia drží skvelú trajektóriu a v posledných rokoch rástla priemerným tempom viac ako +50% ročne. Medzi rokmi 2019 a 2020 však tržby podniku vyskočili viac ako dvojnásobne, z 4,71 miliardy na 9,5 miliardy. V poslednom štvrťroku dokonca Square zaznamenal rast výnosov o +266% na 5,06 miliardy.

Dôvod? Nákupy Bitcoinu prostredníctvom aplikácie CashApp. V časoch kedy populárna kryptomena lákala cenové rekordy, ju nakupovalo veľké množstvo bežných ľudí a Square z toho vo veľkej miere profitoval. Až do takej miery, že výnosy z Bitcoinu ako sa teraz nazýva segment pri reportovaní kvartálnych výsledkov stúpli v porovnaní s predchádzajúcim rokom o +1047% a tvorili až 69% celkových príjmov spoločnosti.

Ak vylúčime tieto príjmy, Square by dosiahol v poslednom štvrťroku výnosy na úrovni zhruba 1,5 miliardy dolárov a z hľadiska celého roky ba mal nábeh na cca 7 miliárd dolárov. Výnosy z Bitcoinu môžu byť v budúcnosti veľmi nestále a budú závisieť od vývoja ceny, popularity, ale aj regulácie najznámejšej digitálnej meny a preto by si mal byť každý investor minimálne vedomý z čoho príjmy podniku pochádzajú.

V prípade, že by výnosy z aplikácie CashApp a predaja Bitcoinu poklesli alebo stagnovali, môže byť pre firmu extrémne náročné ba priam nemožné v najbližších rokoch odôvodniť cenu, za ktorú sa aktuálne jej akcie obchodujú.

Lemonade

Trojicu nadhodnotených akcií uzatvára americká spoločnosť Lemonade, ktorej sme venovali priestor tiež v našom článku 3 rastové akcie, ktoré nedávno vstúpili na burzu a poklesli o viac ako 40%. Poisťovňa s technologicky omnoho modernejšími službami pôsobí v zastaranom odvetví inovatívne a rušivo. Firma sa opiera sa o chatbotov s umelou inteligenciou, ktoré obsluhujú požiadavky a nároky klientov, pričom uplatňuje princípy behaviorálnej ekonomiky.

lemonade
Nadhodnotené akcie – Lemonade, zdroj obrázku: Golden

Pôvodne platforma Lemonade bola spustená pre prenajímateľov a majiteľov domov, ale svoje poistné produkty a služby rýchlo rozširuje, napr. na životné poistenia či nedávno zavedené produkty pre majiteľov domácich miláčikov. Zákazníci – predovšetkým mladí nájomníci a kupujúci, ktorí hľadajú bývanie prvýkrát si vo veľkom vyberajú služby práve Lemonade.

Práve svojou popularitou medzi mladými strhli akcie podniku pozornosť akciových trhov. Spoločnosť Lemonade debutovala na burze v júli minulého roka na cene $29 za akciu po niekoľkonásobnom zvýšení ceny a svoj prvý deň na trhu ukončila na cene $78,79 za akciu. Postupne býčia nálada investorov vyvrcholila v januári tohto roka, keď sa cena akcií vyšplhala až na úroveň $188,30.

Odvtedy sa akcie firmy prepadli už o viac ako -50%, avšak pri pohľade na jej účtovné výkazy sa javia stále veľmi draho. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú cene $92, čo predstavuje 56,5 násobok výnosov na akciu. Za 1 dolár tržieb vygenerovaným firmou Lemonade zaplatíte 56,5 dolárov. Nie za zisk, ale iba za tržbu. To je takmer 3x viac ako v prípade Tesly.

Pre lepší obraz, v posledných 3 rokoch firma zaznamenala zakaždým väčšiu stratu ako samotné tržby, pričom v poslednom roku vygenerovala tržby na úrovni 94,4 miliónov dolárov a stratu 122,3 miliónov dolárov. Podobne ako v prípade Tesly a Square sa investori pri kúpe akcií Lemonade dívajú predovšetkým do budúcna a na rastové prospekty podniku. Nadhodnotené akcie

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokApple plánuje vyzvať Affirm a Afterpay vlastnou službou „kúp teraz, zaplať neskôr“
Ďalší článokPotenciálne zlúčenie Avastu a Nortonu vystrelila akcie českej firmy blízko maxima
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno