3 herné akcie na trhu, ktoré budú ťažiť z rozmachu videoherného priemyslu

0
1056

Hranie videohier nie je pre každého, to je samozrejmý fakt, väčšiu fanúšikovskú základňu má určite v mladších ročníkoch a najmä v mužskom pohlaví. Faktom však je, že herný svet sa dostáva do popredia a nemusí to byť na PC alebo na herných konzolách, veď úprimne, kto z nás si aspoň raz nezapol hru na mobile? Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, že by ste namiesto obľúbenej hry kúpili akcie spoločnosti, ktorá túto firmu vydáva? 3 herné akcie, ktoré by mali profitovať z rastúceho sektora videohier.

Herný priemysel v kurze

Podľa odhadov organizácie Grand View Research dosiahol videoherný priemysel v roku 2019 hodnotu 151 mld. dolárov a mal by rásť priemerným ročným tempom 12,9% medzi rokmi 2020 a 2027. V roku 2027 by mal trh dosiahnuť úroveň 291 mld. dolárov, pričom najväčším herným regiónom bude naďalej Ázia, ktorá svoj podiel ešte zvýši. Dvojciferný priemerný nárast by mali poháňať faktory ako: inovácia hardvéru a softvéru, ľahšia dostupnosť, šírenie internetu či nástup virtuálnej reality.

xtb

Najvyšší rozmach by mal zaznamenať herný priemysel v segmente mobilných hier, ktorý bol v roku 2018 na úrovni 56,4 mld. USD a rástol medziročným tempom 29%. Ktoré herné spoločnosti a ich akcie teda patria medzi najlepšie na trhu? Poďme sa pozrieť 3 firmy, ktoré majú výborné postavenie na trhu a budú naďalej ťažiť z rozvoja globálneho herného priemyslu.

Eletronic Arts

Spoločnosť Eletronic Arts (EA) patrí medzi najväčších vydávateľov videohier na svete s ročnými tržbami presahujúcimi 5,5 mld. dolárov. Firma a jej produkty sú obľúbené najmä medzi športovými fanúšikmi a to svojimi produktmi z oblasti EA Sports, kde patria napr. hry ako: FIFA, NHL, Madden NFL, NBA či Need For Speed. Nedávno manažment Electronic Arts oznámil, že kúpi britskú spoločnosť Codemasters za 1 mld. dolárov, aby rozšírili svoje herné portfólio v rámci závodných titulov (EA tak získa hry ako F1, DiRT,…). Celý článok o akvizícií si môžete prečítať TU.

Akcie EA sú obľúbené najmä vďaka lojálnosti fanúšikov. Herné tituly, ktoré má firma vo svojom portfóliu sprevádzajú už nejednu generáciu viac ako dve dekády. Manažment dokázal taktiež výborne reagovať na transformáciu herného priemyslu, ktorý sa čoraz viac presúva do mobilného sveta a aktuálne EA ponúka desiatky mobilných hier cez služby Google Play, resp. App store. Na základe informácií z prezentácie kvartálnych výsledkov vieme, že EA dokázala vygenerovať prostredníctvom mobilných hier za posledných 12 mesiacov tržby na úrovni 516 mil. USD (14,6%).


Spoločnosť dokáže pravidelne zvyšovať svoje tržby a generuje stabilný zisk a cashflow čo firma využíva na vracanie hodnoty svojím akcionárom prostredníctvom výplaty dividendy. Tá je v súčasnosti na úrovni $0,68 za 1 akciu, čo predstavuje pri súčasnej cene 0,48%. Stabilita, ktorú prinášajú akcie EA svojím majiteľom sa plne odrážajú na ich cene, ktoré od hospodárskej krízy v roku 2008 vrástli o viac ako 1 100%.

Take-Two Interactive Software

Spoločnosť Take-Two Interactive Software (TTWO) nie je tak známa ako EA, avšak jej 2 herné štúdia Rockstar Games a 2K sú jednotlivým hráčom určite známe dosť. Medzi najznámejšie produkty patria hry ako GTA (viac ako 220 mil. predaných kusov), Red Dead Redemption, NBA 2K, Borderlands či Civilization. Firma s trhovou hodnotou na úrovni 23 mld. dolárov dokázala v roku 2020 vygenerovať tržby na úrovni 3,09 mld USD (+15,73% medziročný rast) a zisk 404,46 mil. USD (+21,15%). Na rozdiel od EA spoločnost TTWO nevypláca svojím akcionárom dividendy, všetok zisk sa snaží firma vrážať naspäť do podnikania na zabezpečenie budúceho rastu.


Spoločnosť TTWO zväčšuje svoje portfólio a dokázala sa zaradiť medzi najznámejšie značky na danom trhu. Okrem spomínaných herných štúdií Rockstar a 2K vlastní firma taktiež vývojárov mobilných hier Social Point (od r. 2017) a PlayDots, ktorú kúpila ešte len v septembri tohto roka. Herný priemysel je špecifický v generovaní tržieb. V roku, kedy firma vydá nový herný titul ako GTA či Red Dead Redemption sa vždy očakáva ich významný nárast, avšak keďže vývoj týchto hier bežne trvá viac ako 5 rokov manažment sa musí naďalej obzerať po diverzifikácií svojho herného portfólia, aby zabezpečil stabilné generovanie zisku.

V krátkej budúcnosti môžeme očakávať, že TTWO bude tlačiť viac do sektora mobilných hier, aby získala väčší podiel na trhu. Spomínané hry ako GTA či Red Dead Redemption sú pre investorov značka kvality a istoty, ktorú firmu prináša. Napriek faktu, že analytici očakávajú v dôsledku nižšieho predaja hry Red Dead Redemption 2 spomalenie v rámci druhej polovice hospodárskeho roku 2021 sa akciám TTWO darí výnimočne dobre.


Od spomínanej krízy v rokoch 2007-2009, kedy sa akcie pohybovali okolo $7-9 za akciu vystrelili na súčasnú úroveň $202 za akciu, čo predstavuje extrémny nárast takmer 2 700%. Akcie TTWO si udržujú momentum aj aktuálne, veď v roku 2020 zaznamenali rast 62,46%. Oproti akciám EA sa javia momentálne dosť drahé. P/E = 49 vs. 31,5

Activison Blizzard

Medzi herné akcie, ktoré bude s istotou ťažiť z rozmachu svojho odvetvia patrí aj spoločnosť Activision Blizzard (ATVI), ktorá bola založená v roku 2008 spojením jedného z najväčších herných vydavateľov na konzoly Activison a jedným z najväčších vydavateľov hier na PC Blizzard. Z hľadiska trhovej hodnoty je firma Activision Blizzard najväčšia z nášho výberu, dosahuje úroveň 70 mld. USD a zároveň dosahuje aj najvyššie tržby. V roku 2019 spoločnosť zaznamenala tržby na úrovni 6,49 mld. USD (-13,5% medziročne) a zisk 1,5 mld. USD (-18,9% medziročne). Tento pokles bol zaznamenaný z dôvodu absencie vydania väčších herných titulov.

Activison Blizzard je vydavateľom obľúbených hier medzi ktoré patrí napr. jedna z najznámejších hier v histórií World of Warcraft, sága Call of duty či ďalšie populárne RPG hry ako Overwatch či Diablo. Spoločnosť ATVI má najrovnomernejšie rozdelené generovanie tržieb z hľadiska platforiem. V roku 2019 hry na herné konzoly vygenerovali 1,92 mld., PC 1,72 mld., mobilné hry 2,2 mld. a iné 0,65 mld. USD. Toto stabilné a rovnomerné generovanie príjmov dovoľuje manažmentu rovnako ako v prípade Eletronic Arts vyplácanie dividend, ktorá je na úrovni $0,41 (0,45%) čo je ďalší dôvod prečo sú akcie ATVI také populárne medzi investormi.

Ďalším dôvodom popularity je fakt, že v roku 2020 zaznamenáva firma konzistentný rast. V každom kvartáli dokázala spoločnosť prekonať očakávania analytikov ako aj svoje vlastné predpovede. Napr. v treťom kvartáli sa očakávali tržby na úrovni 1,8 mld. USD, avšak tie sa vyšplhali na hodnotu 1,95 mld. V rámci výborných výsledkov sa manažment rozhodol zvýšiť predpoveď tržieb za celý hospodársky rok 2020 na úroveň 7,3 – 7,7 mld. USD (v roku 2019 sa očakávali tržby vo výške 6,5 mld.).


Vyššie manažmentom očakávané tržby ako aj pozitívne ohlasy od investičných analytikov napr. od JP Morgan tlačia ceny akcií nahor. Tie sa po prudkom prepade na konci roku 2018 (pokles takmer o 50%) dokázali pozviechať a od začiatku roku 2020 zaznamenali rast na úrovni 55,54%.

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno